malá inventura  |  development of new art
 

Bezručova Opava, CZ

 
země:Česká republika
odkaz:http://www.opava-city.cz/bezrucovaopava/
 

Multižánrový festival Bezručova Opava, který letos vstoupí do druhého padesátiletí své existence, zvolil pro letošní ročník téma, které se bude jednak dotýkat mýtů a legend provázejících lidskou civilizaci od nepaměti, ale může nahlížet také na novodobou mytologii či legendy současného uměleckého snažení. Svou kulturní nabídkou festival tradičně naplní čas konce léta a bude tedy probíhat od 3. do 30. září.

Festival Bezručova Opava patří k nejstarším kulturním festivalům na území České republiky. Tento kulturní svátek nese od roku 1958 jméno nejznámějšího opavského rodáka Vladimíra Vaška (1867-1958) alias Petra Bezruče, který se proslavil zejména poezií sociálního protestu ve Slezských písních. Festival prošel mnoha proměnami a dnes nabízí pestrou škálu všech uměleckých druhů – literaturu, výtvarné umění, divadlo, film, hudbu. Každoročně festival naplňuje ve svém programu předem stanovené téma např.: „Žena v umění“, „Průniky a paralely současného umění“, „ S humorem do nového tisíciletí“, „Opava v Evropě, Evropa v Opavě“, „

Česko-slovenská kulturní vzájemnost“, „Pocty a chvály“. Hosty festivalu jsou vynikající čeští, slovenští i zahraniční umělci a v programu bývají mnohokrát využity speciální umělecké projekty vzniklé na zakázku festivalu.

Bezručova Opava