malá inventura  |  development of new art
 
 

JOHAN Plzeň, CZ

 
adresa:Divadlo pod lampou, Havířská 11, Plzeň, 301 00
prostor:nádraží Plzeň - Jižní předměstí, CZ
odkaz:http://www.johancentrum.cz/cz/
země:Česká republika
 

Občanské sdružení JOHAN, centrum pro kulturní a sociální projekty Plzeň, vzniklo v roce 1998.
Od té doby systematicky rozvíjí své aktivity ve třech základních liniích: umělecké projekty (festivaly, divadelní a paradivadelní projekty, vlastní produkční práce, konzultace a workshopy), sociální práce (resocializační projekty a práce s dobrovolníky) a vzdělávací projekty (zaměření na postupy vycházející z výchovy uměním, umělecké pedagogiky a estetické výchovy s výrazným vztahem k osobnostnímu a sociálnímu rozvoji). Centrum svou činností výrazně zasahuje i do regionu (Plzeňský a Karlovarský kraj) a do blízkého zahraničí (Bavorsko, Horní Falc).
Klíčovým projektem se od roku 2000 stalo budování Otevřeného komunikačního prostoru MOVING STATION, ktery se postupně stal scénou pro nezávislé umělecké projekty, uvádí alternativní uměleckou tvorbu a původní autorské projekty. Prezentuje současné trendy z oblasti živého umění s akcentem na experimentální divadlo, výtvarné umění, projekty prostupující napříč žánry a druhy umělecké tvorby. Významným akcentem práce jsou projekty zaměřené na site specific a umělecké projekty podporující rozvoj místní komunity.
V budově pracují nezávislé divadlo TYAN, studentská skupina Evrybáby, zkouší dvě hudební tělesa, žonglérská skupina, byl vytvořen letní výtvarný ateliér a chystá se otevření grafického ateliéru. Prostor je otevřen i jako základní rezidence pro přípravu autorských uměleckých projektů tvůrcům z ČR i zahraničí.