malá inventura  |  development of new art
 
 

ZÁPADNÍ KŘÍDLO Snové bezmoci

Ondřej Lipovský

 
rok vzniku:2011
země:Česká republika
kategorie:pohybové divadlo
odkaz:http://www.divadelni-noviny.cz/%E2%80%A6outsideri-na-vlnach-alternativy%E2%80%A6-no-5/
 

Divadlo citlivé vrstvy zpracovává fragmenty příběhů, které se nikdy nestaly, které si vlastně neumíme představit. Příběhů v blaženém koloběhu mrkve, v křídovém světle na černém hřbetě kohouta, příběhů v proudu očí, v rukou bez kostí, v přátelství o které nejeví nikdo zájem. Příběhy se kupí kolem slabik jako můry a zůstávají dlouho, než se počasí umoudří.

Výchozí impulsy, ze kterých představení vychází, jsou dva:

Němý komix Edwarda Goreye: Západní křídlo. Vypráví příběh opuštěných pokojů, znepokojivě klidných, zadumaných v bezčasí. Tělesné pochody původních obyvatel stále tepají na stěnách  květinovými vzory tapet. Slídově zažloutlá velká okna se dívají na trudovitou kůži majestátnosti bledého světla. Hluchou skříní je viděn skrz na skrz tak, jak už nikdy nebude pohlíženo na bytosti z masa a krve, ale každému nebude milé se obdivovat tomu zkrášlenému zvířeti v síti našich prázdných pomateností.

Druhým impulsem je výtvarná tvorba duševně nemocných jak ji popsal a obrazově zdokumentoval psychiatr a současně absolvent univerzitního studia dějin umění Hans Prinzhorn ve stejnojmenné knize vydané v roce 1922 v Heidelbergu.

Scénář, režie, dramaturgie, choreografie: Ondřej Lipovský

Účinkují: Ondřej Lipovský, Veronika Smolková, Radka Kočudáková, Petr Biel, Přemysl Kavan, Kateřina Crhová, Jan Švec, Jan Drahokoupil, Robert Meixner

Pojekce: Radek Doskočil

Foto: Saša Dobrovodský

Délka představení: 70min