malá inventura  |  development of new art
 
 

VALENTÝN

/45min/

 
rok vzniku:2012
země:Česká republika
kategorie:multimediální, experimentální
odkaz:http://vimeo.com/45578222
tým:Krušelnický Petr (koncept, koncept, koncept)
Vanišová Apolena (koncept, koncept)
 

Tak rád si třel tváře o matčiny vlněné šaty. Tak rád se k ní tulil, když je měla na sobě. Ta látka. Ten pocit. Stojí oblečen v jejích šatech a cítí ji na celém těle.

Projekt nezávislé umělecké skupiny Antena

Na motivy divadelní hry Carlose Be Čekanka

Inscenace Valentýn, kombinující techniky činoherního a nonverbálního divadla s audio-vizuální instalací, směřuje především k otázce násilí páchaného na ženách. Odpovědi nabízí výpověď malého chlapce, který zůstal někde vzadu. Neuchovalo se z něj víc než jméno, o kterém se mu zdálo v noční můře. Čekanka. Čekanka v ulicích, v příkopech podél silnic, mezi kontejnery, na krajích cest. Někdy v noci pláče pro svou matku a říká, že jí má ráda. Nikdo ji nikdy neměl rád tak jako ona.

„Pokud bychom chtěli představení hodnotit jako činohru, ať už v jakkoli odvážném smyslu toho slova, i při sebevětší míře empatie bychom narazili. Herec je na jevišti chvíli ve třech až čtyřech různých rolích, v nichž pouze odříkává text. Vzápětí zcela změní polohu a stane se mimem, aby chvíli na to jako dj a beatboxer experimentoval se svým hlasem, hudbou a zvukovou smyčkou. Celá tato koláž se jeví především jako výsostně výtvarné dílo. Kdybych se nebál fantazírování, řekl bych živý obraz. „

(Dominik Melichar, www.divadelni-noviny.cz, 31. 5. 2012)

Autorský tým: Antena / A. Vanišová - P. Krusha

Překlad: Petr Gojda