malá inventura  |  development of new art
 

nádraží Plzeň - Jižní předměstí, CZ

Plzeň

 
odkaz:http://www.johancentrum.cz/cz/moving-station/
 

Budova nádraží Plzeň Jižní předměstí byla postavena v roce 1904. Od roku 1986 nesloužila svému původnímu účelu a byla postupně vybydlena a ničena. V roce 2000 v době trvání Mezinárodního festivalu Divadlo Plzeň byl v opuštěné budově připraven první site specificworkshop a dosud zavřené a zdevastované nádraží bylo otevřeno festivalovému publiku. Ohlas akce vedl k jednání o vzniku nového alternativního prostoru pro nezávislou a experimentující kulturu.

Sdružení JOHAN získalo pětiletou nájemní smlouvu od Českých drah, tato smlouva byla následně obnovena i novým majitelem budovy, který ji vydražil v prosinci roku 2006. Majitelem budovy je Realitní společnost Klotz s.r.o.. V současné době se JOHAN podílí na přípravě podkladů pro rekonstrukci budovy pro kulturní účely. Dobrovolnickou prací bylo realizováno vyklízení a zabezpečení budovy. Nyní je vybudováno rezidenční zázemí zahrnující šatnu a provozní místnost, je vytvořen sklad materiálu, rozšiřováno technické vybavení. Byla zprovozněna „malá“ zkušebna.

Od roku 2003 budova žije v teplých měsících denním provozem. Členitý prostor budovy a absence stálého mobiliáře umožňuje variabilní využití, které od tvůrců vyžaduje zvýšenou citlivost k prostředí. Rozměry hracích prostor jsou pestré (chodby, vestibulová hala, halové schodiště, jednotlivé místnosti).

 

Technické vybavení

Rozměry jeviště - velmi variabilní:

šířka: 12 m
hloubka: 10 m
výška: 3,85 m

Kapacita: 40 - 80 diváků

Johan, Plzeň