malá inventura  |  development of new art
 

Studio Beseda. Hradec Králové, CZ

Mýtská 1, Hradec Králové

 
odkaz:http://www.klicperovodivadlo.cz
 

Studio Beseda je druhá scéna královéhradeckého Klicperova divadla.

V suterénu byla z původního nepoužitelného a nepořádkem zasypaného sklepa vytvořena galerie. V přízemí se nachází jeviště s hledištěm, které tvoří montovaná posuvná ocelová konstrukce. Nad hledištěm byla vybudována kabina pro osvětlovače a zvukaře. Ve druhém nadzemním podlaží se po obou stranách sálu nachází šatny herců a také divadelní klub. Nad hlavním sálem je pak umístěn sklad kulis s nákladním výtahem. Vstup na ně ústí z Mýtské ulice a Kavčího plácku.
Kapacita hlediště staronové scény je 130 diváků. Při uspořádání ve tvaru tzv. arény, která umožňuje bezprostřední kontakt s divákem, vzroste počet sedadel až na 160.
Historie Studia Beseda se datuje od roku 1796, kdy hradečtí ochotníci zřídili první divadelní scénu v Domě  U Zlatého orla na Malém náměstí čp. 126. Působili zde známí čeští dramatikové Václav Kliment Klicpera, Josef Kajetán Tyl a mnozí další. Novodobá historie s profesionálním souborem se začala psát v roce 1949, v té době bylo Studio Beseda využíváno již jen jako zkušebna. Teprve v roce 1980 se Beseda stala druhou scénou hradecké činohry a byla jí až do roku 2001, kdy byl objekt pro havarijní stav uzavřen.