malá inventura  |  development of new art
 

Sopotská scéna Off de Bicz, Sopot, PL

al. Mamuszki 2, 81-718 Sopot

 
odkaz:http://www.offdebicz.sopot.pl
 

Sopocka Scena Off de BICZ (Sopotská Scena Off de BICZ) je kulturní instituce, která působí od října 2003 jako součást Pobaltské umělecké agentury BART. Její vznik inicioval magistrát města Sopot, který divadlu zajistil působiště v prostorách Divadla Na pláži, v němž rozvíjejí své aktivity celkem tři soubory – Teatr Stajnia Pegaza (Divadlo Pegasova stáj) pod vedením Ewy Ignaczakové, Teatr Zielony Wiatrak (Divadlo Zelený mlýn) Marka Branda a Teatr Okazjonalny (Příležitostné divadlo) Joanny Czajkowské a Jacka Krawczyka. Každý z těchto souborů vymezuje poněkud odlišná tvůrčí charakteristika:

Teatr Stajnia Pegaza, jež bylo založeno v roce 1981, realizuje nejčastěji inscenace vycházející z adaptací děl světové a polské literatury, např. Wstyd (Stud) podle románu Heinrich Bölla Ztracená čest Kateřiny Blumové, Gertruda podle Shakespearova Hamleta nebo Anarchistický večírek inspirovaný Stepním vlkem Hermanna Hesseho. Teatr Zielony Wiatrak vzniklo v roce 1994 jako autorský soubor. Jeho inscenace vznikají podle původních scénářů, jejichž náměty se týkají postavení jednotlivce v moderní společnosti, mj. problematiky emigrace – Drapacze Chmur (Mrakodrapy) nebo soupeřivosti v prostředí reality show – DNA.

Teatr Okazjonalny funguje od roku 1998 a jeho hlavním vyjadřovacím prostředkem je moderní tanec. Jednotlivé inscenace vznikají na základě autorských textů a čerpají z řady inspiračních zdrojů, mj. z poezie – Alchemik Halucynacji (Alchymista halucinace), vědeckých teorií (D-KOD-R), hudby (Helikoptéra, Tanz Streichquartett) nebo z výtvarného umění (Viva la Vida!).

Tyto soubory patří k předním polským představitelům alternativní divadelní scény. V současnosti se na jejich repertoáru nachází přibližně dvacet inscenací, s nimž soubory hostují na mnoha domácích a zahraničních festivalech.

Kromě prezentace vlastní tvorby poskytuje Scena Off de Bicz prostor k hostování i dalším alternativním umělcům a rovněž pořádá cyklus divadelních stáží (lekce jevištního pohybu, improvizace, práce s textem, zpěvu, hlasového projevu a dramatické tvorby). Scena je členem EON Meeting – neformálního evropského sdružení nezávislých divadel.

 

Technické vybavení

www.offdebicz.sopot.pl