malá inventura  |  development of new art
 

Divadelní Srebrna Góra, PL

ul. Letnia 10, Srebrna Góra

 
odkaz:http://www.teatrbrama.pl
 

Teatralna Srebrna Góra (Divadelní Srebrna Góra) je výsledkem spolupráce spolku Stowarzyszenie Teatralne Chorea (Divadelní spolek Chorea) a divadla Teatr Brama (Divadlo Brána).

Chorea navazuje na práci dvou skupin: souboru Orkiestra Antyczna (Antický orchestr) Tomasze Rodowicze a Macieje Rychlého a souboru Tańce Labiryntu (Tance labyrintu) Doroty Porowské a Elżbiety Rojek. V roce 2004 oba soubory zformulovaly společný program a založily spolek za účelem jeho realizace. Od roku 2007 Chorea sídlí v Lodži (Fabryka sztuki – Továrna na umění). Ve své tvorbě hledá soubor pojítko mezi antickou kulturou a současností. Ale Chorea není pouze o antice, jde především o způsob práce, o cestu, kterou se divadlo vydalo, o extrémní práci herce s tělem, písní a textem současně. Nezajímá nás minulost divadla, ale jeho současnost! Dosud jsme uvedli následující představení: trilogii vzniklou ve spolupráci se skupinou Earthfall Dance z Walesu: Hode Galatan (2003), Po ptakach (Po ptákách, 2005) a Bakkus (2006), dále hry: Théseus v labyrintu (Tezeusz w labiryncie, 2004), Tanec lesa (Taniec lasu 2006), Wiatr w sosnach (Vítr v borovicích, 2006), Sczeźli (Zmizelí, 2007), Śpiewy Eurypidesa (Zpěvy Euripidovy, 2007), Odpoczywanie (Odpočívání, 2007) v koprodukci s centrem Łaźnia Nowa (Nová lázeň) v Krakově. Brama existuje od roku 1996. Jeho zakladatelem a vedoucím je Daniel Jacewicz. Zpočátku Brama fungovala jako divadelní kroužek, později jako divadlo při kulturním domě, dnes působí jako Stowarzyszenie Edukacyjno-Społeczno-Kulturalne Teatr Brama (Naučný kulturně-společenský spolek Divadlo Brama). Spolek, registrovaný v Goleniowě v západním Pomoří, má své sídlo v Srebrné Góře. Brama si od počátku buduje svou vlastní stylistiku, která je prodchnuta nadšením ze života v divadelní společnosti. Poslední představení: Gaz (Plyn – v rámci Zikmundovy akce, 2003), Poszukiwacze szczęścia (Hledači štěstí, 2005), My (2007). Důležitými prvky v činnosti divadla jsou animace kultury, vzdělávání a kontakt s místní společností.

V roce 2005 Chorea zapojila soubor divadla Brama do umělecké a organizační spolupráce v rámci výzkumného projektu, týkajícího se Sofoklovy Antigony. Oba spolky se poté rozhodly společně využít prostor Srebrné Góry pro umělecké hledání. Dnes zde realizují své projekty a hrají představení.

 

Technické vybavení

www.teatrbrama.pl