malá inventura  |  development of new art
 

Teatr Wiczy, Torun, PL

Rynek Staromiejski 1, Torun

 
odkaz:http://www.wicza.com
 

Teatr Wiczy (Divadlo Wiczy) vzniklo dne 11. listopadu 1991 v Brodnici a od roku 1996 funguje ve formě sdružení. Jeho zakladatelem je režisér, dramatik a kulturní činitel Romuald Wicza Pokojski. Divadlo Wiczy usiluje prostřednictvím hledání nových výrazových prostředků jevištního jazyka o zobrazování zásadních problémů života současné společnosti. Výsledkem jsou autorská představení vycházející z přístupu kolektivní práce celého souboru, jenž je založen na improvizaci a prvcích performance. Divadelníci si ke spolupráci zvou mimy, básníky, hudebníky a malíře. Pracují jak s profesionálními, tak s amatérskými herci. Jediné zobecňující označení, na němž se v případě své tvůrčí činnosti shodnou sami tvůrci, lze omezit významy plynoucími z pojmu „divadlo“. V roce 1998 soubor přesídlil do Toruně. V letech 1998-2005 divadlo působilo v podkroví Vojvodského střediska kulturních aktivit. Soubor v letech 2002-2006 rovněž provozoval bar v klubu Od Nowa.

Pokojski je spolupracovníkem souborů kamenných divadel: Wybrzeże v Gdaňsku, loutkového divadla Teatr Lalek v Olštýně a divadla Baj Pomorski v Toruni. Jeho inscenace rozpoutaly zásadní společenskou diskusi o bezdomovectví (Pamiętnik z dekady bezdomności), Deník deseti let bez domova v Divadle Wybrzeże), pracovněprávních vztahů (Kiedy przyjdą podpalić dom to się nie zdziw , Až ti přijdou zapálit dům, tak se nediv v Divadle Wybrzeże) a emigraci Emigranci (Emigranti v Divadle Wiczy). S Divadlem Wiczy režíroval mj. následující inscenace: Siechce (1994), Sezon w piekle (Pekelná sezóna, 1999), Krakersy (Keksy, 2000), Po prostu (Jednoduše, 2003). Pokojski se rovněž účastní projektů na podporu vzdělávání dětí a mládeže. Pravidelně obohacuje kulturní život v Toruni pořádáním různých setkání, přehlídek a dílen. V prostorách divadla probíhají vystoupení hostujících souborů, koncerty, autorská setkání, vernisáže a filmovéprojekce.

Divadlo Wiczy je považováne za živoucí legendu polského alternativního divadla a jeho nové inscenace a projekty vzbuzují velká očekávání, zájem a živou diskusi. Soubor je nositelem ocenění z řady festivalů, mj. ceny Offeusz z Mezinárodního divadelního festivalu Malta v Poznani a mnoha ocenění z Lodžských divadelních setkání. V roce 2007 obdržel Pokojski cenu „Za zásluhy o polskou kulturu“ udělovanou polským Ministerstvem kultury a národního dědictví.

 

Technické vybavení

http://www.wicza.com